Midyat Gümüş Hakkında

Takılar hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Özellikle gümüş takılar her yerde bulabileceğiniz takılar`dır. Ancak bazı gümüş takılar özel olarak üretilmektedir. Midyat’ta üretilen takılarda bu takılar arasında yeri almakta. Mardin’in bir ilçesi olan Midyat, gümüş işleme ve takı sanatı konusunda ülkemizin ve Orta Doğunun en önemli merkezlerinden biridir. Özellikle bazı takı sanatları konusunda uzmanlaşan atölyeler sayesinde bu işin kalbi Midyat olmuştur.
Bu konuda özellikle Telkari sanatı çok ilgi görmektedir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde Telkari sanatı icra edilse de Midyat bu çalışmaların yapıldığı merkez olarak görülmektedir. Telkari sanatı gümüş ile yapılabildiği gibi altın ile de gerçekleştirilebilir. Tel tel olarak işlenen bu takılar uzman bir işçilik istemektedir. Bu nedenle de her yerde bulunmazlar. Midyat’ın yanı sıra özellikle Ankara Beypazarı ilçesinde yapılan bu sanat ülkemizin her yerine ulaştırılmaktadır.
Tarih açısından da oldukça eski bir geçmişe sahiptir. M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Telkari sanatı günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha estetik ve zor modellerin yapılabilmesine olanak tanınmaktadır. Bu sayede de eşi benzeri olmayan harika ürünler ortaya çıkar. Midyat gümüş üreticiliği sadece bununla kalmamakta ve gümüş takı adına her türlü modeli üretebilmektedir. Takıların yanı sıra özellikle tespih üretimi oldukça güçlü bir alt yapıya sahiptir. Bu nedenle yüksek tutarlara özel tespihler satılmaktadır. Gümüş adına en kaliteli işçiliği ve modeli arıyorsanız Mardin Midyat gümüş üreticilerini tercih edebilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR