Telkari nedir?

Telkari bir gümüş işleme sanatıdır. Günümüzde özellikle Mardin Midyat`ta bu sanat en iyi şekilde icra edilmektedir. Birçok atölyede yapılan bu işleme sanatı gümüş ve altından yapılabilmektedir. Telkari sözlük anlamı ile de tel ile yapılan sanat anlamına gelmektedir. Ancak tel ile yapılan her sanata Telkari denilmez. Bazı yörelerimizde yapılan hasır veya ahşaptan yapılan işlemeler bu tanıma girmemektedir. Osmanlı döneminde de oldukça sık görülen bir sanattır. Osmanlı zamanında “Vav” harfinin yapımında bu sanatın kullanılması Telkari sanatına Vav işi de denmektedir. 
Telkari sanatı ile en çok gümüş madeni şekillendirilmekte. Gümüşün daha kolay eritilerek şekil verildiği için ve parlak bir görüntüye sahip olması ile en çok tercih edilen maden olmasına neden olmakta. Gümüşün yanı sıra altın ve farklı madenlerde de yapılabilmektedir. Sanat oldukça zordur. Özellikle döküm kapıların içerisinden erimiş gümüşü geçirmek ve modeli tam olarak ortaya çıkarmak önemli bir beceri gerektirdiği gibi önemli de bir zaman almaktadır. Telkari sanatı ile ortaya çıkan aksesuarlar geniş bir zaman aralığında yapılabilmektedir. Bu nedenle de standart takılara göre daha yüksek tutarlara satılmaktadır.
Ülkemizde Mardin Midyat şehri Telkari üretiminde öncü şehirdir. Farklı şehirlerde atölyeler bulunsa da bu işlerin merkezi olarak Mardin Midyat ilçesinde görülür. Uzun yıllar bu konuda tecrübe sahibi olan bu şehirde Telkari sanatı adına mükemmel ürünler bulabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR